
5.7K
Downloads
67
Episodes
V roce 1924 začal vydávat Jaroslav Stránský, dědeček dnešního vydavatele Martina Jana Stránského, politický týdeník Přítomnost. Šéfredaktorem se stal mladý novinář Ferdinand Peroutka, podporovaný Tomášem G. Masarykem. Na stránkách revue publikovala celá plejáda demokraticky smýšlejících autorů zvučných jmen: Karel Čapek, Milena Jesenská, Eduard Bass, Karel Poláček, Richard Weiner, Václav Černý, Otokar Fischer, Jaroslav Stránský. Přítomnost si záhy získala vysokou prestiž a stala se nejuznanějším politickým časopisem své doby. V červnu 1990 začala vycházet Přítomnost pod vedením Petra Pitharta v novinovém formátu jako měsíčník, roce 1994 se stala přílohou Literárních novin, k nimž byla přidávána každou první středu v měsíci. Po návratu do Československa navázal MUDr. Martin Jan Stránský na rodinné tradice a v lednu 1995 sám začal vydávat Novou Přítomnost jako měsíčník, o rok později i v anglickém překladu pod názvem The New Presence. Za založení časopisu obdržel v roce 1996 cenu Masarykovy akademie umění za uměleckou tvůrčí činnost. Chcete se o Přítomnosti dozvědět více? Navštivte nás na našich stránkách: → https://www.pritomnost.cz/o-nas/
Episodes

Wednesday Sep 15, 2021
Pavel DVOŘÁK (historik a kurátor) - Emil Zátopek - Rozhovory v Přítomnosti
Wednesday Sep 15, 2021
Wednesday Sep 15, 2021
„Společnost si z Emila Zátopka udělala legendu, nezdolného poloboha, kterého nic nemůže udolat. A najednou přichází lidské selhání, které je ale podle mě v mnoha ohledech pochopitelné,“ říká historik a kurátor Pavel Dvořák, který v Lašském muzeu pečuje o Zátopkův odkaz.
Rozhovory v Přítomnosti přináší podcasty k zajímavým příběhům, aktuálním tématům, osobnostem a regionům. Pravidelný pořad časopisu Přítomnost je součástí připravované knihy Laboratoř myšlenek, která přináší rozhovory se šedesáti osobnostmi českého prostředí kultury, veřejné sféry a ekonomiky. Vždy ve dvanácti otázkách hovoříme o životních příbězích, praktických zkušenostech z různých odvětví lidské činnosti, ale zejména se dotazujeme na budoucnost, myšlenky a inspirace pro naši zemi.
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.