
5.7K
Downloads
67
Episodes
V roce 1924 začal vydávat Jaroslav Stránský, dědeček dnešního vydavatele Martina Jana Stránského, politický týdeník Přítomnost. Šéfredaktorem se stal mladý novinář Ferdinand Peroutka, podporovaný Tomášem G. Masarykem. Na stránkách revue publikovala celá plejáda demokraticky smýšlejících autorů zvučných jmen: Karel Čapek, Milena Jesenská, Eduard Bass, Karel Poláček, Richard Weiner, Václav Černý, Otokar Fischer, Jaroslav Stránský. Přítomnost si záhy získala vysokou prestiž a stala se nejuznanějším politickým časopisem své doby. V červnu 1990 začala vycházet Přítomnost pod vedením Petra Pitharta v novinovém formátu jako měsíčník, roce 1994 se stala přílohou Literárních novin, k nimž byla přidávána každou první středu v měsíci. Po návratu do Československa navázal MUDr. Martin Jan Stránský na rodinné tradice a v lednu 1995 sám začal vydávat Novou Přítomnost jako měsíčník, o rok později i v anglickém překladu pod názvem The New Presence. Za založení časopisu obdržel v roce 1996 cenu Masarykovy akademie umění za uměleckou tvůrčí činnost. Chcete se o Přítomnosti dozvědět více? Navštivte nás na našich stránkách: → https://www.pritomnost.cz/o-nas/
Episodes

Thursday Jul 22, 2021
2. Ilona ŠVIHLÍKOVÁ (ekonomka) - Rozhovory v Přítomnosti
Thursday Jul 22, 2021
Thursday Jul 22, 2021
2.DÍL - ILONA ŠVIHLÍKOVÁ
Rozhovory v Přítomnosti: Ilona Švihlíková
S příchodem léta přichází schválení zajímavého studijního programu, který výrazně koresponduje s dnešní dobou. Času na úspěšné zavedení programu není mnoho. Přitom jde o klíčové trendy a témata, která se týkají budoucího rozvoje společnosti, moderních postupů, technologických trendů a jejich aplikace. Hovoříme o nově schváleném studijním programu, který se věnuje novým technologiím postaveným na decentralizaci, participativní spolupráci, lokální ekonomice, tématu udržitelnosti a dalším souvislostem. O tom všem hovoříme s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou. Před zapnutím mikrofonu i po jeho vypnutí diskutujeme, jaká je a může být naše vlast.
Vlastně je důležité, že o těchto věcech hovoříme, proto pokládáme za důležité se tématům technologií, nové ekonomiky, udržitelnosti, komunitní spolupráce nadále věnovat. K těmto tématům připravujeme odborné články, retrospektivu, inspirativní příběhy, rozhovory a analýzy. Vše naleznete na www.pritomnost.cz
Rozhovory v Přítomnosti přináší dvakrát týdně podcasty k zajímavým příběhům, aktuálním tématům, osobnostem a regionům. Pořad je součástí knihy Laboratoř myšlenek.
Moje vlast - Naše vlast je Má vlast.
Studijní program Lokální a globální ekonomika seznamuje studenty s vývojem ve světové ekonomice s důrazem na proces globalizace. Tento proces v sobě ale zahrnuje mnohá rizika, které zvýraznila pandemie koronaviru. Využívání globálního sdílení a decentralizovaných technologií vytváří prostor pro rozvoj lokální ekonomiky. Studenti se seznámí s možnostmi, které lokální ukotvení nabízí – ať již v oblastech lokální ekonomiky, ale také participace občanů a komunitních aktivit. Nedílnou součástí programu je důraz na moderní technologie, od 3D tisku po blockchain, fab labs, možnosti digitalizace a další.
Studijní program je vzhledem k pandemii a s ní souvisejícími ekonomickými problémy o to aktuálnější, neboť přímo reflektuje klíčové otázky budoucnosti: Obnovu a modernizaci ekonomiky a společnosti. Tento studijní program vyjadřuje naši společnou odpovědnost vůči naší vlasti a ukazuje cestu, jak ji realizovat.
Zdroj: https://www.vso.cz/ma-vlast
(Redakce)
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.